Dlaczego warto wynajmować pracowników od firmy zewnętrznej?

Wynajmowanie pracowników innym firmom określa się mianem leasingu pracowniczego. Zgodnie z jego zasadami, pracownicy wykonują swoje obowiązki w oparciu o ustawę dotyczącą pracy tymczasowej. Wynajem pracowników w znacznym stopniu ułatwia racjonalizację kosztów zatrudnienia, a także upraszcza system zarządzania zasobami ludzkimi. Jest to na tyle efektywne, że wiele firm narażonych na niepowodzenie w konkretnym okresie może zyskać znaczne wzrosty produkcyjne przy udziale pracowników wynajętych.

Zalety wynajętych pracowników

Pracownicy z Ukrainy są idealnym rozwiązaniem dla firm, które borykają się z wyjątkowo dużą rotacją personelu. Selekcja pracowników z Ukrainy wygląda podobnie do procedury rekrutacyjnej. Jednak w przypadku leasingu to agencja reprezentująca pracowników zajmuje się działaniami oficjalnymi, takimi jak np.

  • działania administracyjne
  • działania operacyjne
  • działania prawne

Dzięki temu cała odpowiedzialność za pracownika spada na reprezentującą go agencję, a nie pracodawcę korzystającego z jego usług.Wszystkich pracowników z Ukrainy rozlicza się na podstawie standardowych godzinowych raportów.

Działania firmy zewnętrznej

Dzięki skorzystaniu z firmy zewnętrznej, pracodawca unika wielu kosztów związanych z procesami rekrutacyjnymi, administracyjnymi oraz kadrowo-płacowymi. Wszystkie obowiązki pracodawcy dotyczą firmy wynajmującej i reprezentującej pracowników, co pozwala znacznie zaoszczędzić, zwłaszcza przy bardzo dużym personelu.

Rola agencja pracy tymczasowej

workAgencja pracy tymczasowej dla wielu ludzi to idealny sposób na znalezienie dodatkowego etatu – najczęściej w niepełnym wymiarze godzinowym, podczas którego mogą zarobić dodatkowe pieniądze. W szczególności praca tymczasowa tw.polskihr.pl szuka na stanowiskach administracyjno-biurowych, telefonicznej obsługi klienta, pomocniczych, wspierających produkcję, a także specjalistycznych oraz managerskich, które są stosowane na czas trwania pewnych projektów.

Wówczas podpisuje się umowę na czas określony, bądź też kontrakt o dzieło albo i zlecenie. Agencje tymczasowej pracy z reguły stosują – po podpisaniu umowy z poszukującym pracy – leasing pracowniczy, kiedy to dochodzi do wypożyczenia pracownika. Leasing ma charakter umowy trójstronnej. Agencje prowadzą również rekrutację oraz selekcję, a także zatrudniają daną osobę. Umowa jednak nie może trwać dłużej, niż osiemnaście miesięcy – w przypadku stosowania leasingu.

Pracownik jest osobą fizyczną, która zostaje przez agencję oddelegowana do pracy dodatkowej na czas określony, bądź na okres tworzenia podanego projektu lub zlecenia. Niekiedy też osoby prawne, czyli firmy zwracają się do agencji w przypadku, gdy stały pracownik jest na urlopie lub ma miejsce wzrost sprzedaży.

Zadania agencji pracy tymczasowej

praca-tymczasowaPraca sezonowa to forma zatrudnienia okresowego, której cechą charakterystyczną jest relacja trójstronna – pracownik, agencja zatrudnienia oraz jej klient, czy pracodawca użytkownik. Zadaniem agencji zatrudnienia jest zatrudnienie pracownika na czas tymczasowy i skierowanie go do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika. Okres czasu, jaki obejmuje umowa z pracownikiem tymczasowym jest ustalana pomiędzy trzema podmiotami i najczęściej wynosi od kilku dni do kilku miesięcy bądź do czasu zakończenia zleconego zadania.

W przypadku pracy tymczasowej formalnym pracodawcą pracownika jest agencja pracy tymczasowej – to z nią osoba zatrudniona podpisuje umowę. Pracodawca użytkownik ustala harmonogram pracy, prowadzi ewidencję pracy pracownika oraz odpowiada za czynności związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Natomiast do zadań agencji zatrudnienia należy:

– prawidłowe rozliczenie czasu pracy pracownika tymczasowego (w celu naliczenia wypłaty),
– rozliczanie godzin nadliczbowych,
– wypłata pensji wraz z ewentualnymi nadgodzinami,
– odprowadzanie podatków oraz wszelkich należnych składek za pracownika,
– prowadzenie dokumentacji kadrowej pracowników.

Pracownikowi tymczasowemu przysługują takie same prawa, jak każdemu innemu pracownikowi, czyli prawo do urlopów oraz zwolnień chorobowych, a okres składkowy pracy tymczasowej jest wliczany do przyszłej emerytury.

Czym jest leasing pracowniczy?

leasingpracowniczy

Leasing kojarzony jest z kapitałem zewnętrznym, który bardzo często w Polsce przyznawany jest na samochód firmowy. We współczesnym świecie do gry wchodzi pomału leasing w stosunku do osób zatrudnionych. Jak on wygląda w praktyce i z czym się wiąże?

Zjawisko leasingu pracowniczego

Wiele firm, które szuka oszczędności w każdym możliwym aspekcie zaczyna brać pod uwagę również wynajęcie swoich pracowników. Te zjawisko nieśmiało zaczyna wkraczać do podświadomości polskich przedsiębiorców. Jednak, aby mogło dojść do takiego dość nietypowego stosunku pracy trzeba zrealizować kilka podstawowych warunków.

Kiedy leasing pracowniczy jest możliwy?

Podstawową zasadę, która sprawia, że wynajęcie poprzez leasing pracownika jest możliwe jest przede wszystkim zgoda osoby, która będzie miała zmienić miejsce pracy. Co ważne, musi ona być przedstawiona na piśmie. Następnie trzeba dokonać porozumienia pomiędzy obydwoma stronami z dokładnymi obowiązkami i warunkami takiej współpracy. Często odbywa się ono na określony czas w trakcie, którego pracownik musi mieć zapewnione, choć minimalne standardy pracy. Co ważne, pierwotny pracodawca przyznaje osobie wynajmowanej bezpłatny urlop w trakcie trwania nowej umowy z inną firmą.

Zalety współpracy z agencją pracy tymczasowej

agencja pracy tymczasowej poznańNiektóre rodzaje działalności nie wymagają zatrudniania na stałe dużej liczby osób. Biznesy czysto sezonowe opierają się przede wszystkim na pracownikach tymczasowych. Jeżeli prowadzimy taką działalność, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z usług agencji pracy.

Co oferuje agencja pracy?

Agencja dysponująca bazą osób poszukujących pracy jest w stanie dużo sprawniej znaleźć dla nas odpowiedniego pracownika. Co ważniejsze, pracownicy tymczasowi są bardzo często zatrudniani przez agencję i oddelegowywani do pracy u klienta. Jest to z zyskiem dla nas, gdyż nie musimy zajmować się żadną dokumentacją kadrowo-płacową. Najkorzystniej jest współpracować z agencją mająca swoja siedzibę w tym samym mieście co nasza firma, lub w najbliższej okolicy. Prowadząc biznes w stolicy wielkopolski naturalnym wyborem jest więc agencja pracy tymczasowej Poznań.

Zalety współpracy

Plusy korzystania z usług agencji pracy to między innymi:

– niższe koszty zatrudnienia pracowników,

– oszczędność czasu, który w innych okolicznościach musielibyśmy poświęcić na rekrutacje,

– nie jest konieczne posiadanie w firmie specjalisty od kadr i płac, agencja zajmie się dokumentacja z tym związaną,

– korzystanie z wiedzy pracowników agencji, którzy muszą znać aktualne przepisy prawne dotyczące pracy i ubezpieczeń społecznych.

Na co musisz uważać, wyjeżdżając do pracy tymczasowej za granicą?

Praca tymczasowa za granicąpraca tymczasowa za granicą to świetny pomysł na podreperowanie domowego budżetu – w przypadku osób, które wyjeżdżając, zostawiają swoje rodziny w Polsce. Dla młodych ludzi jest to z kolei okazja, by produktywnie spędzić wakacje, wyrwać się z domu, zwiedzić trochę świata, a przy okazji trochę zarobić. Wśród wielu korzyści takich wyjazdów, czają się także zasadzki. Zobacz, na co zwracać uwagę, by nie wpaść w jedną z nich!

Uczciwość agencji pracy

Na rynku funkcjonują obecnie setki biur pośredniczących w zdobywaniu pracy tymczasowej za granicą. Większość z nich ma szczere zamiary i prowadzi sumienną oraz legalną działalność. Niestety, wśród nich zdarzają się też tacy, którzy nie planują nam pomóc, a jedynie wykorzystać naszą naiwność. Jeśli zatem natkniesz się na ogłoszenie, w którym agencja pracy wymaga jakiejkolwiek opłaty z góry za rejestrację bądź pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia – szybko zgłoś to administratorowi i pod żadnym pozorem nie odpowiadaj na taką ofertę.

Legalność zatrudnienia

Jeśli wyjeżdżasz na własną rękę, zwracaj szczególną uwagę na to, by otrzymać od zagranicznego pracodawcy jakiekolwiek potwierdzenie, że dla niego pracujesz. W przypadku zajęć tymczasowych, nie będzie to raczej umowa o pracę, jednak powinieneś otrzymać do podpisu przynajmniej oświadczenie bądź regulamin, w którym zawarte będą najważniejsze regulacje Twojego zatrudnienia.

Bezpieczeństwo pobytu i podróży

Wyjazd do pracy za granicę to nie tylko kwestie zatrudnienia. Pamiętaj o bezpieczeństwie w trakcie podróży i pobytu za granicą. Nie ufaj nadmiernie obcym, chroń swoje dokumenty i zarobione pieniądze. Staraj się także nie podróżować w pojedynkę. Dzięki temu unikniesz wielu nieprzyjemności i zagrożeń.

Idealne rozwiązanie dla szukających pracy

Choć sytuacja na krajowym rynku pracy powoli się poprawia tak naprawdę wciąż jeszcze nie jest idealnie. Skutkiem tego wiele osób szuka stałego zatrudnienia przez wiele miesięcy. Dotyczy to szczególnie osób bez doświadczenia. Jak wykorzystać je w dobry sposób? Czy można zarobić i jednocześnie nauczyć się czegoś w czasie gdy na stały etat wciąż musimy jeszcze czekać? Okazuje się, że tak.

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają pracy i nie chcą pozostawać w tym czasie bez środków do życia jest praca tymczasowa. To szansa nie tylko na dodatkową gotówkę ale również na zdobycie doświadczenia zawodowego, które może okazać się kluczowe w poszukiwaniu zatrudnienia.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej młodych osób poszukuje pracy poprzez agencje pracy tymczasowej. Nie jest to trudne, ponieważ zwykle posiadają one sporo ciekawych ofert dla każdego. Wynika to z faktu, że przedsiębiorcy coraz częściej potrzebują dodatkowych pracowników tylko przez krótki czas w roku kiedy to np. ruch jest największy.

Skorzystanie z możliwości jakie daje nam praca tymczasowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią czekać bezczynnie. To prosty sposób na dodatkowe pieniądze, poznanie ludzi z branży oraz specyfiki zawodu. Nic więc dziwnego, że praca tego typu cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród młodych.