Czego można nauczyć się na szkoleniach z komunikacji?

content marketing

Szkolenia z komunikacji są często promowane jako te, w czasie których można dowiedzieć się, jak dotrzeć do klienta, współpracownika i szefa. Choć jednak stawia się w nich przede wszystkim na sztukę perswazji, wiodące firmy szkoleniowe są nam w stanie zaproponować znacznie szerszy pakiet ciekawych zagadnień. Które z nich powinniśmy mieć na uwadze w pierwszej kolejności?

Trudna sztuka słuchania


Gdy myślimy o problemach komunikacyjnych, zwykle zwracamy uwagę na te, jakie generuje komunikacja niewerbalna oraz brak umiejętności precyzyjnego wyrażania swoich poglądów. Choć jednak są to poważne utrudnienia w porozumiewaniu się, nie mniej istotne wydaje się to, że z roku na roku coraz większym wyzwaniem okazuje się brak umiejętności słuchania.
Osoby, które pracują z klientem dość dobrze znają swoje obowiązki. Wiedzą, czego się od nich oczekuje i za jakie umiejętności mogą liczyć na premię. Niestety, te same osoby potrafią być bezradne, gdy pojawia się konieczność wsłuchiwania się w potrzeby zgłaszane przez klienta. Szkolenie poświęcone sztuce słuchania uczy:
• jak koncentrować się na tym, co mówi klient,
• na co zwracać uwagę analizując jego komunikację niewerbalna,
• jak potwierdzać, że dobrze zrozumiano rozmówcę.

Nauka klarownego przekazywania informacji


Szkolenia z komunikacji nie polegają jednak wyłącznie na koncentracji na słuchaniu, choć trudno nie zgodzić się z tym, że jest ona ważna. Nie mniej istotne wydaje się również to, aby w trakcie ich trwania dowiedzieć się, jak samemu przekazywać informacje w zrozumiały sposób. Wiele osób jest przekonanych o tym, że już dawno opanowało tę umiejętność. Okazuje się jednak, że teoria i praktyka znacząco różnią się między sobą.
W czasie zajęć można dowiedzieć się, jak mówić bardziej zrozumiale. Nie mniej ważne jest jednak to, że spotkanie z profesjonalistą pozwala na wychwycenie popełnianych błędów. Dopiero kontakt z inną osobą sprawia, że można je sobie uświadomić i zrozumieć, dlaczego to, co powinno sprawiać wrażenie umiejętności naturalnej, nie jest nią w rzeczywistości.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.