Co to takiego ustawa o sygnalistach?

Pracując w różnych firmach czy instytucjach państwowych często można na własne oczy zobaczyć różne nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Oszustwa finansowe, a także mobbing czy wykorzystywanie pracowników to tylko niektóre z nich. W trosce o dobro pracowników oraz całej instytucji, wszystkie takie naruszenia przepisów muszą być zgłaszane i nagłaśniane. Tym właśnie zajmuje się sygnalista.

Kim jest sygnalista?

W ogólnym ujęciu, sygnalista to osoba, która zgłasza wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i niedozwolone działania, które obserwuje w firmie lub instytucji, z którą jest związany zawodowo. Ostatnia cecha nie jest jednak obowiązkowa; aby zgłosić nieprawidłowości, nie trzeba wcale pracować w danym miejscu. Aby stać się sygnalistą należy przede wszystkim:

  • Być całkowicie przekonanym o prawdziwości stawianych przez siebie oskarżeń
  • W działaniu kierować się wyłącznie dobrem firmy lub instytucji
  • Dysponować dowodami potwierdzającymi stawiane przez siebie oskarżenia
ustawa o sygnalistach

Jakie prawa przysługują sygnaliście?

Obowiązująca ustawa o sygnalistach przyznaje takim osobom konkretne prawa. Chodzi w nich przede wszystkim o ochronę osób zgłaszających nieprawidłowości. Oczywistym jest bowiem, że mogą one stać się celem zemsty ze strony danej firmy.

Według prawa, sygnalista nie może zostać zwolniony z pracy; nie może również stać się celem jakiegokolwiek odwetu ze strony pracodawcy. Nie można również zdegradować go w strukturze firmy czy nawet wysłać na przymusowy urlop.

Ustawa o sygnalistach jasno określa również, że osoba taka za swoje działania nie może otrzymywać żadnego wynagrodzenia. Jedynym jej celem powinno być ukrócenie nieprawidłowości w danym miejscu, bez kierowania się własnymi korzyściami.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.