Kto może przeprowadzić audyt energetyczny budynku?

Świadectwo energooszczędności budynku jest z pewnością dokumentem, na którym zależy wielu inwestorom. Takie świadectwo nie tylko świadczy o tym, że budynek został wzniesiony zgodnie z zasadami ekologii i jest przyjazny dla domowników, ale przede wszystkim sprawia, że wartość nieruchomości na rynku znacznie wzrasta. Oczywiście podstawą do jego uzyskania jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Kto więc może się podjąć opracowania audytu energetycznego?

Kto może przeprowadzić audyt energetyczny budynku?

Opracowanie audytu energetycznego może zostać wykonane tylko i wyłącznie przez audytora energetycznego, który posiada odpowiednie uprawnienia. Co więcej, może go również przeprowadzić doradca energetyczny, który też może zdobyć do co tego odpowiednie uprawnienia.

Niemniej jednak audytor energetyczny powinien posiadać sporą wiedzę z zakresu budownictwa, a także instalacji elektrycznych, systemów wentylacji, a także ogrzewnictwa. Tylko i wyłącznie swoboda w rozumieniu najnowszych technologii oraz przepisów, pozwoli audytorom na odpowiednie rozpoznanie problemów, które w zakresie energooszczędności pojawiają się w danym budynku.

Co więcej, mają oni również odpowiednią wiedzę co do tego, by zasugerować możliwe rozwiązania tego typu problemów i wdrożyć optymalizacje, które poprawią energooszczędność nieruchomości, bez zmniejszenia komfortu domowników.

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument niezbędny w przypadku ewentualnej sprzedaży lokalu. Wówczas opracowanie audytu energetycznego staje się niezbędne z uwagi na to, że trzeba przypisać dany budynek do odpowiedniej klasy energetyczności. Wówczas pod uwagę bierze się dwa czynniki, do których należą:

  • wskaźnik energii końcowej- czyli roczne zapotrzebowanie budynku na energię
  • wskaźnik energii początkowej- czyli ilość energii nieodnawialnej jaką budynek może pozyskać z nieodnawialnych surowców.
Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.